Son Haberler
Anasayfa » Sağlık » Tiroid Bezinin Hızlı veya Yavaş Çalışması Bakın Ne Gibi Değişikliklere Sebep Oluyor

Tiroid Bezinin Hızlı veya Yavaş Çalışması Bakın Ne Gibi Değişikliklere Sebep Oluyor


İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Nafiz Karagözoğlu, ‘troid’ hormonunun birçok rahatsızlıkta ön plana çıkabileceğini söyledi. Karagözoğlu, kilo probleminden ısı düzenlemesine, kolesterolden kalbe kadar birçok rahatsızlığın kökeninde troid bezinin fazla ya da az çalışmasının neden olabileceğini belirtti.Kaynak: memurlar.net

Troid bezinin bir endokrin bezi olduğunu kaydeden Dr. Nafiz Karagözoğlu, “Bunun anlamı bezin bazı hormonlar salgılaması ve bu hormonların kan dolaşımına girerek vücudun değişik organ ve dokularında etki göstermesidir.” dedi. Karagözoğlu, troid hormonunun çok ya da az çalışması durumunda oluşabilecek rahatsızlıkları şöyle sıraladı:Troid bezi çok çalışırsa; iştah artışına rağmen kilo kaybı olur. Az çalışırsa Kişi kilo alır ve şişmanlar. Kişinin susamasında artma meydana gelir.

Troid bezi çok çalışırsa; terleme çok olur, ateş yükselir, sıcağa tahammülsüzlük görülür. Az çalışırsa; terleme azalır, beden ısısı beklenenden düşük olabilir, soğuğa dayanaksızlık ortaya çıkar.Troid bezi çok çalışırsa; uyumada zorluk olur. Şuur bulanıklığının eşlik ettiği şiddetli ‘troid zehirlenmesi’ denilen belirti ve işaretler görülebilir. Az çalışırsa; uykuya eğilim artar. Uyku bozukluğu şikayetleri meydana gelebilir.

Troid bezi çok çalışırsa; sinirlilik, huzursuzluk, tedirginlik, acelecilik, tahammülsüzlük ve uyumsuz kişilik yapısı görülebilir. Az çalışırsa; depresyon, umutsuzluk ve isteksizlik görülebilir.Troid bezi çok çalışırsa; çeşitli düzeylerde ses değişikliği görülebilir. Az çalışırsa; ses kalınlaşması, yavaş ve kısık sesle konuşma meydana gelebilir.

Troid bezi çok çalışırsa; soluk alıp verme artar. Az çalışırsa soluk alıp verme azalır.

Troid bezi çok çalışırsa; plazma kolesterolü azalır, az çalışırsa plazma kolesterolü yükselir.

Troid bezi çok çalışırsa; çarpıntı – nabız sayısında azalma ve kalp ritim düzensizliği görülür. Az çalışırsa kalp atışları yavaşlar.Troid bezi çok çalışırsa; bakışlarda şaşkınlık veya korku ifadesi. Göz kapağının yukarıya doğru gerilmesi ve göz kapağında şişme. Göz kürelerinin öne doğru fırlaması. Az çalışırsa; yüz ve göz kapaklarında şişkinlik, göz etrafında şişlik.

Troid bezi çok çalışırsa; kas güçsüzlüğü, ellerde titreme, çabuk yorulma ve kemik erimesi olabilir. Az çalışırsa; hareketlerde yavaşlama, halsizlik, çabuk yorulma, kas krampları görülür.

Troid bezi çok çalışırsa; ishal ve sık dışkılama görülür. Az çalışırsa; kabızlık meydana gelir. Dilde büyüme, karın ağrısı görülür.Troid bezi çok çalışırsa; nemli-ince kızarık cilt, saçlarda incelme ve dökülme meydana gelir. Az çalışırsa; ciltte kalınlaşma, el, yüz ve bacaklarda şişlik, saçlar seyrek kaşların kenardan dökülmesi olur. Ayrıca az çalışması durumunda guatr olur.

Tiroid Bezinin Hızlı veya Yavaş Çalışması Bakın Ne Gibi Değişikliklere Sebep Oluyor 3.00/5 (60.00%) 1 vote

12 yorum

  1. benim troit bezleri hızlı çalışıomuş bu yüzden çok zayıfım kilo alamıyorum ne yapmam lazım

  2. benimde troid bezleri hızlı calısıyor maclarda cabuk yoruluyorum sporu bırakmam gerekır mı

  3. arkadaslar benım troidlerım az çalısıyor fakat kılo alamıyorum genelde az çalısınca kılo alınırmıs ama bende tam tersı ne yapmam gerekıyor

  4. benkılo aldım

  5. çok çalıştıgnda verıyordum çok saç dökülmem var ne yapacam bılmıyom

  6. çok teşekürler bu formül işe yaradı

  7. Tşk ederim çok yardımcı oldu

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>