Tiroid Bezinin Hızlı veya Yavaş Çalışması Bakın Ne Gibi Değişikliklere Sebep Oluyor


İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Nafiz Karagözoğlu, ‘troid’ hormonunun birçok rahatsızlıkta ön plana çıkabileceğini söyledi. Karagözoğlu, kilo probleminden ısı düzenlemesine, kolesterolden kalbe kadar birçok rahatsızlığın kökeninde troid bezinin fazla ya da az çalışmasının neden olabileceğini belirtti.Kaynak: memurlar.net

Troid bezinin bir endokrin bezi olduğunu kaydeden Dr. Nafiz Karagözoğlu, “Bunun anlamı bezin bazı hormonlar salgılaması ve bu hormonların kan dolaşımına girerek vücudun değişik organ ve dokularında etki göstermesidir.” dedi. Karagözoğlu, troid hormonunun çok ya da az çalışması durumunda oluşabilecek rahatsızlıkları şöyle sıraladı:Troid bezi çok çalışırsa; iştah artışına rağmen kilo kaybı olur. Az çalışırsa Kişi kilo alır ve şişmanlar. Kişinin susamasında artma meydana gelir.
Troid bezi çok çalışırsa; terleme çok olur, ateş yükselir, sıcağa tahammülsüzlük görülür. Az çalışırsa; terleme azalır, beden ısısı beklenenden düşük olabilir, soğuğa dayanaksızlık ortaya çıkar.Troid bezi çok çalışırsa; uyumada zorluk olur. Şuur bulanıklığının eşlik ettiği şiddetli ‘troid zehirlenmesi’ denilen belirti ve işaretler görülebilir. Az çalışırsa; uykuya eğilim artar. Uyku bozukluğu şikayetleri meydana gelebilir.

Troid bezi çok çalışırsa; sinirlilik, huzursuzluk, tedirginlik, acelecilik, tahammülsüzlük ve uyumsuz kişilik yapısı görülebilir. Az çalışırsa; depresyon, umutsuzluk ve isteksizlik görülebilir.Troid bezi çok çalışırsa; çeşitli düzeylerde ses değişikliği görülebilir. Az çalışırsa; ses kalınlaşması, yavaş ve kısık sesle konuşma meydana gelebilir.

Troid bezi çok çalışırsa; soluk alıp verme artar. Az çalışırsa soluk alıp verme azalır.

Troid bezi çok çalışırsa; plazma kolesterolü azalır, az çalışırsa plazma kolesterolü yükselir.

Troid bezi çok çalışırsa; çarpıntı – nabız sayısında azalma ve kalp ritim düzensizliği görülür. Az çalışırsa kalp atışları yavaşlar.Troid bezi çok çalışırsa; bakışlarda şaşkınlık veya korku ifadesi. Göz kapağının yukarıya doğru gerilmesi ve göz kapağında şişme. Göz kürelerinin öne doğru fırlaması. Az çalışırsa; yüz ve göz kapaklarında şişkinlik, göz etrafında şişlik.

Troid bezi çok çalışırsa; kas güçsüzlüğü, ellerde titreme, çabuk yorulma ve kemik erimesi olabilir. Az çalışırsa; hareketlerde yavaşlama, halsizlik, çabuk yorulma, kas krampları görülür.

Troid bezi çok çalışırsa; ishal ve sık dışkılama görülür. Az çalışırsa; kabızlık meydana gelir. Dilde büyüme, karın ağrısı görülür.Troid bezi çok çalışırsa; nemli-ince kızarık cilt, saçlarda incelme ve dökülme meydana gelir. Az çalışırsa; ciltte kalınlaşma, el, yüz ve bacaklarda şişlik, saçlar seyrek kaşların kenardan dökülmesi olur. Ayrıca az çalışması durumunda guatr olur.


7 comments

 1. Merhaba tiroid hormonunun az çalışması sonucu oluşan şikayetlerin bir çoğu bende var kabızlık olsun üşüme olsun yemeği nerdeyse hiç yemediğim halde kilo kaybedememe kabızlık saçve kaç dökülmesi ince ve kırık saçlar ve fazla sıvı tüketmem abartmıyorum günde 7-8 litre sıvı tüketiyorum doktora görünmedim hiç ne önerirsiniz?

  • Propycil diye bir ilaç var her iki durumda da troid bezlerinin çalışmasını dengeler doktora da gitsen yine aynı ilacı verir ama sen yine de bir dahiliye doktoruna muayene ol ve kan testi yaptır zaten orda çıkıyor..

  • Doktora git tshina baksinlar bnde kisa surede cok kilo aldim ve saclarimda dokuluyodu arkadaslarim normal degil bi baktir diye diretince kontrole gittim ve troidim az calisiyomus tedaviye basladilar yani belirtiler varsa git.kontrol ettir bise kaybtmezsin

 2. Rüveyda akkan

  Meraba ben levotiroksin sodyum kullanıyorum ama çok terlemem ve ateşleniyorum ne önerirsiniz teşekkürler

 3. O kadar çok hızlı çalışıyor ki artik günlük yaşantımdan nefret ediyorum hepsi bende var sanki ellerim ve ayaklarıma musluk takılmış gibi bunun sonucunda şu an kemiklerim çok ağrıyor ne yapmalıyım

  • Kardeşim kalk endokrin bölümüne git. Burdan sormakla olmuyor. Bende de hipertiroid var. Bir ara gittiğimde kemiklerimde yumuşama çıkmıştı sonra gitmeyi bıraktım. Üzerinden iki yıl geçti. Hipertiroidin bütün belirtilerini taşıyorum. Gitmek ve devam etmek şart.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.