Chevrolet Cruze Test Sürüşü, Teknik Özellikleri ve Çarpışma Test Görüntüleri (Video)


Arabam.comAmerika’nın önemli markalarından Chevrolet, bundan birkaç yıl öncesine kadar Avrupa’da çok popüler bir üretici değildi. Ancak General Motors’un planları dahilinde Avrupa pazarlarına giren Chevrolet’nin son ürünüyse Cruze… Bakalım Cruze göründüğü kadar iyi mi?

Kompakt sınıftaki Lacetti’nin yerini alan Cruze, GM markasının Delta 2 ismini verdiği yepyeni bir platform üzerinde yükseliyor. Bu platform önümüzdeki aylarda satışa sunulacak olan yeni nesil Opel Astra modelinde de kullanılacak.

8. Etap Test Videosu için TIKLAYIN!

Cruze’un tasarımı Almanya, ABD, Güney Kore ve Avustralya’daki GM mühendislerinin ortak çalışması ile şekillenmiş. Otomobilin dış tasarımı kesinlikle çok çekici… Köşeli farlar ön kısma hırçın ve agresif bir hava vermiş. İki parçalı radyatör ızgarası markanın Aveo HB modeliyle başlattığı trendin devamı niteliğinde. Arka tasarımdaysa öne göre daha klasik bir tasarım uygulanmış. Stopların şekli ve yerleşimi bize Honda Civic modelini çağrıştırdı.

Cruze, 4597mm’lik uzunluğuyla sınıfının en uzun otomobili. En büyük rakipleri Renault Megane Sedan, Opel Astra Sedan, Toyota Corolla Sedan ve Honda Civic Sedan bu klasmansa Cruze’dan ufak kalıyor.

İÇ MEKAN

Cruze’un iç mekanına en az dışı kadar özen gösterildiği hemen belli oluyor. Yuvarlak göstergeler spor görünümü desteklerken orta bölümün tasarımını da beğendik. İç mekanda kullanılan malzeme kalitesi de yüksek. Orta konsolda kullanımı sorunlu bir buton bulunmuyor. Ancak sinyal kolunun üzerinden kontrol edilen yol bilgisayarı çevirme usulü çalıştığından kullanımı pratik değil. Kokpitin üstündeki ve direksiyonun solundaki kapaklı gözler otomobilin kullanışlılığını artırmış. Detaylara inildiğinde koltuk kaplamasının alt kısımlarından koltuğun metal iskeletinin görünüyor olması işçilik problemlerini akla getiriyor. Otomobilin boyutları iç mekanda rahat yolculuk edilmesini sağlıyor. Cruze, 450 litrebagaj hacmine sahip. Bu rakam sınıf ortalamasının altında yer alıyor. En büyük rakipleri bu disiplinde 500 litreye ulaşıyor.

PERFORMANS VE SÜRÜŞ

Cruze, Türkiye’de sadece 1.6 litrelik benzinli motorla satılıyor. Avrupa’da bu motorun haricinde 1.8 litrebenzinli, 2.0 litredizel motor opsiyonları da bulunuyor. Test ettiğimiz modelde kullanılan Ecotec motoru Opel Astra modelinden tanıyoruz. 6400d/d 113hp güç, 4200d/d’de 153Nm tork üreten bu motor yeterli çekiş gücüne sahip. Ancak otomobilin 1.3 tona yaklaşan ağırlığı ile birleştiğinde motordan fazlası beklenmemeli. Performans isteği otomobili yüksek devirde kullanmayı kaçınılmaz kılıyor. Bu da doğal olarak yakıt tüketimini yükseltiyor. Fabrika ortalamasına göre karma kullanımda 6.8 litretüketen Cruze, bizim testimizde 8.5 litrelik tüketime imza attı. Bu rakam bize Chevrolet’nin acilen Cruze modelinde de fabrika çıkışı LPG opsiyonunu sunması gerektiğini gösteriyor.

Cruze’un süspansiyon sistemi sert ayarlanmış. Ancak konfor konusunda sıkıntı yaşatmıyor. Çok zorlandığında ağırlıklı olarak önden kayan Cruze’un hızlı şerit değişimlerinde arka kısmının stabil kalmakta zorlandığını gördük. ESP sistemi bu gibi durumlarda başarısını gösterdi. Fakat ESP’nin kapatılsa bile devreden tam olarak çıkmaması güvenlik için iyi, sürüş zevki için olumsuz bir özellik. Cruze’un direksiyon sistemini de övmeden geçemeyeceğiz. Tepkileri hassas ve hızlı olan sistem kusursuz çalışıyor.

GÜVENLİK
Çarpışma Testi

Testini yaptığımız tarihte Cruze, Euro-NCAP testlerine katılmamıştı. Bu sebeple otomobilin herhangi bir çarpışma testi sonucu bulunmuyor. Frenlerinin dozlaması kolay olan otomobilin ani frende duruşu sorunsuz ve stabil

Teknik veriler
Motor: 1598cc, dört silindirli Yakıt tüketimi
Maksimum güç: 113 Hp / 6400 d/d Şehiriçi: 9.5 lt/100km
Maksimum tork: 153 Nm / 1750 d/d Şehirdışı: 5.5 lt/100km
Maksimum hız: 185 km/s Ortalama: 6.8 lt/100 km
0-100 km/s hızlanma: 12.5 sn CO2Emisyon (g/km) 159
Boyutlar (u/g/y): 4597/1788/1477 mm
Ağırlık: 1285 kg
Aktarma: Önden çekişli FİYAT
Şanzıman: 5 İleri Düz 25.06.2009
Lastikler: 195/55 R16 CRUZE 1.6 16V LS 32.721 TL
Frenler (ön/arka): Disk /Disk
Depo hacmi: 60lt
Bagaj hacmi: 450 lt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.