Evren’deki En Güzel Arabalardan: Seat Leon Test Özellikleri (Video)


SEAT Leon’da nereye giderseniz gidin, gelecektesiniz demektir. Önden arkaya kadar yeniden tasarlanmış olan yeni Leon, yolun her santimetresini en ileri teknoloji ile aydınlatır.
(Görüntülenemeyen videolar için lütfen sayfayı yenileyin!)

(Görüntülenemeyen videolar için lütfen sayfayı yenileyin!)

(Görüntülenemeyen videolar için lütfen sayfayı yenileyin!)

(Görüntülenemeyen videolar için lütfen sayfayı yenileyin!)

(Görüntülenemeyen videolar için lütfen sayfayı yenileyin!)

(Görüntülenemeyen videolar için lütfen sayfayı yenileyin!)
SEAT Leon’da nereye giderseniz gidin, gelecektesiniz demektir. Önden arkaya kadar yeniden tasarlanmış olan yeni Leon, yolun her santimetresini en ileri teknoloji ile aydınlatır ve sizin için en heyecanlı sürüşü hesaplar – ve tam konfor ve güvenlik içinde keyfinize bakmanızı sağlar.

SEAT Leon, ilk yola çıktığında sürüş tutkunlarının hayranlık duyduğu özünü korur: Tasarımın, sportifliğin ve ruhun özel karışımı SEAT Leon yenilendi ve en son teknolojik gelişmelerimizle donatıldı. Yeni Leon tamamen yeni bir seviyeye çıkarıldı.

SEAT Leon’u deneyin ve zamanın önüne geçin.

Herkesin hayran olduğu SEAT Leon’un sportif tasarımındaki yeniliklere bir göz atın: Ön tampon, ön farlar ve ızgara, otomobile daha çarpıcı bir görünüm vermek için yeniden tasarlandı. Yan aynalar, arka uçta ise girintili tampon, bagaj kapağı, farlar ve geniş arka cam yenilendi. İç tasarım da zevk yönünden eksiksiz olarak yeniden tasarlandı.İç tasarımda, daha kişiselleştirilebilir çok çeşitli döşeme ve renk seçenekleri sunuluyor. Orta konsol ve gösterge paneli yenilenerek, siyah panel teknolojisi ile donatıldı. Yeni tasarlanmış direksiyon simidi ve vites topuzu da dikkatinizi çekmek için orada…

Manuel modda, direksiyon simidindeki vites kollarını kullanarak vitesler ile yarışmanızı sağlar. Otomatik modda, SEAT Leon’daki 7 vitesli Doğrudan Vites Değiştirmeli Şanzıman (DSG) – 1.8 TSI 160 hp motor mevcuttur- vitesleri değiştirmek için doğru zamanı seçtiğinden siz arkanıza yaslanabilirsiniz. Bu şekilde performans ve yakıt verimliliği optimize edilir. Hızlanma her zaman yumuşak ve dinamiktir. Yapay zekanın elde ettiği kadar gerçektir.

Teknolojinin hayatınızı kolaylaştırması gerektiğini düşünüyoruz. Paralel park ederken, ek bir çift gözden daha yararlı ne olabilir? Park Sensör(1) özelliği ile ön ve arka tamponlara dikkatlice entegre edilmiş sensörler, nesnelere yaklaştıklarında sürücüyü uyarır. Çok işlevli direksiyon simidi aracılığıyla USB cihazınızdaki veya iPod®’unuzdaki MP3-dosyalarınızı kontrol etmenizi sağlayan yeni USB/Aux İn portumuzu (CUP)(2) unutmayalım. Onlarsız nasıl yapabildiğinize şaşıracaksınız.

SEAT Leon’da virajı dönmeden önce önünüzdeki yolu aydınlatan Dönüşe Duyarlı Geliştirilmiş Bi-xenon Far Sistemi (AFS)(3) gibi çok çeşitli güvenlik özellikleri mevcuttur. Dönüşe duyarlı ön sis farları, yolu daha da verimli aydınlatır. Arka yolcuların güvenliğini artıran, arka göğüs hava yastıkları(3), koltuk arkalığına özenli bir şekilde entegre edilmiştir. Ayrıca, ESP (Elektronik Stabilizasyon Programı) direksiyon simidinden, lastiklerden, frenlerden ve gaz pedalından gelen bilgileri izler ve otomobili olması gereken konumda tutmak için ayarlamalar yapar. Bu arada, ABS (Antiblokaj Fren Sistemi) tekerlekleri hangi yol koşullarında olursa olsun kilitlenerek kaymaktan veya patinaj yapmaktan uzak tutar. Ayrıca, Acil Durum Fren Destek Sistemi(EBA), milisaniyeler içerisinde maksimum frenleme kuvveti uygulayarak ‘panik duruşlara’ tepki verir.

“Türkiye donanım paketleri standart ekipmanları ile ilgili detaylı bilgi Versiyonlar bölümündedir.”

1)FR ve Cupra / R için standart ve Style için opsiyonel
2)Style, FR and Cupra / R için standart
3)Cupra verisyonlarında Standart, Style ve FR Versiyonlarında Opsiyonel

Yüksek teknolojinin yüksek hızla buluştuğu yerde, SEAT Leon’un kalbini bulacaksınız. Dizel– ultra verimli Common Rail TDI teknolojisi ile – ve benzinli olmak üzere çok zengin bir motor yelpazesi içerisinde seçiminizi yapabilirsiniz.

SEAT Leon’un son teknoloji ürünü Common Rail dizel motoru, yakıt enjeksiyon dahisidir; bu da düşük yakıt tüketimi ve büyük ölçüde azaltılmış CO2 emisyon değerininin yanı sıra büyük ölçüde geliştirilmiş güç ve verimlilik sağlar. Bu arada, aracın EU5 emisyon standartlarına uyduğunu söylemiş miydik? TSI benzinli motorlarda sürtünmeyi azaltan ve performansı geliştiren yeni tasarlanmış krank mili yatakları bulunur. Hangi motoru seçerseniz seçin, hepsi de artan yakıt verimliliği ve çevreye duyarlılık ile birlikte arzu ettiğiniz sportif hissi sunar.

TEST

Ortak parça kullanımı pek çok üreticinin tercih ettiği maliyeti düşüren bir uygulama. Özellikle aynı marka içerisinde bunu sıkça görüyoruz. Grup içindeki farklı markalarda bu yöntemi başarıyla uygulayan en büyük üreticiyse Volkswagen… Motordan, platforma kadar pek çok parça VW, Seat, Audi ve Skoda markalarında ortak. ‘90’lı yılların başında VW’nin bünyesine giren Seat, grup içinde hızla yükselen bir marka. İspanyol üreticinin C sınıfı modeli Leon ise makyajın ardından VW Grup teknolojili 1.4 TSI motoruyla bu haftaki testimizin konuğu…

Leon ilk kez 1998 yılında yollara çıktı. Türkiye’de satışınaysa ancak 2001 yılında başlandı. İkinci nesline kadar silik bir otomobil olan Leon, Alfa Romeo’dan transfer edilen tasarımcı Walter de Silva’nın elinde bambaşka bir otomobile dönüştü. Geçtiğimiz yılsonunda makyajlanan otomobil güncel görünümüne kavuştu. Makyajı, Leon’nun dış mekanında hissetmek çok kolay değil. Dikkatli gözler tampondaki değişimi fark edebiliyor. Yeni tampon selefine göre daha kaslı çizgilere sahip. Ön kısımda ayrıca farların mercek sisteminde de yenilik yapılmış. Arka kısımda stop grubunun bagaj kapağına uzan kısmında değişime gidilmiş. Ayrıca yine ön far gibi arka stopların da mercek sistemi güncellenmiş. Leon 4309mm’lik uzunluğuyla sınıfının en uzun modellerinden birisi. Bu disiplinde Ford Focus 4337mm’lik uzunluğu ile Leon’u geçerken Opel Astra HB, Renault Megane HB kısa kalıyor. Leon yükseklikteyse 1449mm ile sınıfın en alçak modellerinden birisi.

İÇ MEKAN

Makyajın asıl izleri iç mekanda görülüyor. Eski modelin en çok eleştirilen yönü hiç kuşkusuz iç mekanıydı. Dış mekan ne kadar sportifse içi bir o kadar sıradandı. Ancak makyajla birlikte büyük bir değişim yaşanmış. Klima kumandalarından, müzik sistemine kadar orta bölüm yeniden yaratılmış. Orta konsolun en altınaysa USB ve Aux girişleri konumlandırılmış. Bu girişler tasarımla o kadar iyi saklanmış ki Seat tasarımcılarını takdir etmemiz gerekiyor. Pek çok markada sırf olsun diye ortalığa serpiştirilen bu girişler Leon’da düşünülerek konumlandırılmış. Leon’un bir diğer değişen kısmıysa direksiyon simidi olmuş. Direksiyonun üzerindeki butonlar ilk etapta karışık gibi olsa da alıştıkça kullanımı kolaylaştırıyorlar. Leon’un basık yapısı bir süre sonra iç mekanda kasvetli bir hava yaratıyor. Bizce sunroof opsiyonu satın alınarak bu sıkıntı giderilebilir. Leon’un 341 litrelik bagaj hami yeterli büyüklükte. Bagaj kapağının geniş ağzı sayesinde yükleme yapmak sorunsuz.


PERFORMANS VE SÜRÜŞ

Makyajdan önce benzinliden dizele geniş bir motor gamıyla satılan Leon, şu anda sadece iki benzinli motorla ticarileştiriliyor. Bu motorlardan ilki tanıdık 1.6 litre 102hp’lik versiyon. Test ettiğimiz modeldeyse 1.4 litre TSI motor görev yapıyordu. VW’nin son yıllardaki en büyük gelişimi olarak kabul edilen TSI motor 5000d/d’de 125hp güç, 1500d/d’de 200Nm tork üretiyor. Testimiz boyunca alt devirlerdeki canlılığıyla göz dolduran motor her viteste gaz pedalının tepkilerini anında hissettiriyor. Sunduğu performans sebebiyle kolay olmasa da sakin kullanımda ekonomik bir tablo çizen motor, zorlandığında müsrif bir karaktere dönüşebiliyor. Leon, testimiz boyunca 100km’de ortalama 7 litre kurşunsuz benzin tüketti.

Leon’un orta sertlikteki süspansiyonu yeterli konforu sunarken yoldan gelen kısa darbeleri ne yazık ki iç mekana yansıtıyor. Otomobilin yol tutuşu güven verirken direksiyonun hisli yapısı göz doldurdu. Yol tutuşta ESP sisteminin de katkısı hissediliyor. Bizce sürüş dinamikleri açısından Seat Leon, VW Grubu’nun gözdesi Golf’ün verdiği hisse en çok yaklaşan otomobillerden birisi olmuş. Kısacası boynuz kulağı geçmek üzere…


GÜVENLİK

Seat Leon’un Euro-NCAP sonucu beş üzerinden dört yıldız. 2005 yılında teste katılan otomobil bu disiplinde rakiplerinin beş yıldızlık performanslarının gerisinde kalıyor. Leon’un fren performans testimiz süresince güven verdi. Sistemin dozlaması kusursuz, duruş mesafesiyse kısa.

Test ve Teknik Verileri

Motor:

1.390cc, sıralı 4 silindirli
Yakıt tüketimi
Maksimum güç:

125 HP 5000 d/d

Şehiriçi: 8,1 lt
Maksimum tork:

200 Nm 1500-4000 d/d
Şehirdışı: 5,1 lt
Maksimum hız:

197 km/s

Ortalama: 6,2 lt

0-100 km/s hızlanma:

9.8 sn

Boyutlar (u/g/y): 4309/1768/1449 mm
Ağırlık: 1249 kg
Aktarma: Önden çekiş CO2 EMİSYON DEĞERLERİ
Şanzıman: 6 ileri manuel Şehir İçi (g / km) 193
Lastikler: 205/55 R16 Şehir Dışı (g / km) 121
Frenler (ön/arka): Hava kanallı disk/disk Karışık (g / km) 148
Depo hacmi/Yakıt 55 litre/Kurşunsuz benzin
Bagaj hacmi: 341 lt

Model Donanım Liste Fiyatı (TL) Kampanyalı Fiyat (TL)
1.4 lt 85 hp Reference 31.000 27.600
1.6 lt 105 hp Sport 33.900 30.500
1.6 lt 105 hp DSG Reference 34.600 31.800
1.6 lt 105 hp DSG Sport 37.000 34.200
1.4 lt TSI 180 hp DSG Cupra 53.700 46.000
1.4 lt TSI 180 hp DSG Bocanegra 55.200 47.500

Kaynak:http://www.kadinca.net/yeni-seat-leon-2011.html

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.