Fidye Virüsüne Dikkat!

Fidye Virüsüne Dikkat!

Fidye Virüsüne Dikkat!

Bilinçlendiren fidye virüsü!

Geçtiğimiz günlerde ortaya çıkan yeni nesil bir fidye virüsünün yaptıkları oldukça ilgi çekici. Temelde diğeri gibi çalışan bu virüsün farkı; sizden para istemiyor oluşu!

Ransomware yani bildiğimiz adıyla fidye virüsleri uzun bir süredir internet alemini tehdit ediyor. Özellikle şirketlerin baş belası olan bu fidye virüsleriiçin çeşitli güvenlik firmaları çözümler bulmuş olsa da bütün türevler için işleyen genel bir formül bulunabilmiş değil.

Geçtiğimiz günlerde yeni bir fidye virüsü keşfedildi. Fakat bu virüstürevlerinden oldukça farklı bir özelliğe sahip.

Tıpkı diğer virüsler gibi dosyalarınızı güçlü bir şekilde şifreleyen yazılım, şifreyi çözmeniz için sizden para veya değerli bir şey talep etmiyor. Şifreyi açmanızın tek yolu ise fidye virüsleriyle alakalı 2 adet makaleyi okumanız!

Bu iki adet makaleyi açıp okuduğunuzda şifreyi çözmeniz için gereken anahtarı veren virüs, BleepingComputer bünyesinde çalışan Michael Gillespie tarafından keşfedildi.

Aynı zamanda tembel kullanıcılar için geri sayım mekanizmasına da sahip olan virüs, süre bittiğinde tüm dosyalarınızı sileceğini ifade ediyor.

Oldukça basit bir şekilde kodlandığını belirten Michael Gillespie, Koolova ismindeki bu virüsün şimdiye kadar ki en yararlıvirüslerden birisi olduğunun altını çizdi.

Kaynak:http://shiftdelete.net/bilinclendiren-fidye-virusu-78460

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.