Lastik Üzerindeki Yazılar Ne Anlama Gelir? Lastiğin Üretim Tarihi Nerden Okunur? Hangisidir?

Lastiğin Üretim Tarihi Nerden Okunur Hangisidir neresinde yazar

Lastiğin Üretim Tarihi Nerden Okunur Hangisidir neresinde yazar

Lastik Üzerindeki Yazılar Ne Anlama Gelir? Lastiğin Üretim Tarihi Nerden Okunur? Hangisidir?
Lastiklerin üzerindeki rakamların ne anlama geldiğini açıklayalım.
Örnek olarak P 205/50V15 ölçülerindeki lastiği alırsak:


Kırmızı ile çerçevelenmiş kısım’da 2704 27. hafta 2004 üretimi demek 2011-2012 üretimlerin son iki hanesi 11 ve 12 olmalı yani dış lastiklerin son kullanma tarihi var bunu unutmayın ve şaşırmayın.
Siz siz olun özellikle büyük marketlerde ve lastik satıcılarındaki kampanyalı satışlara kanıp hemen almayın MUTLAKA ÜRETİM TARİHİNE BAKIN…lastiklerin kullanım süresi teknik olarak 4 yıldır ama doğru koşullarda stoklanırsa nem,koku,ısı vb..bu tam sağlanamadığı için bu ömür 2 yıla düşüyor siz lastik alırken son 2 yıl içinde üretilmiş olanı alın.Dış lastiklerin üzerinde üretim tarihi olarak önce kaçıncı haftada üretildiyse o yazar 1 yılda 52 hafta var.1 ocaktan itibaren sayın her ayda ortalama 4 hafta var.ve yılın son iki rakamı yazar.

İlk harf olan ‘P’, ‘Passanger Car’ anlamındadır.
Tam olarak karşılığı ‘Yolcu Otomobili’ ama biz sadece ‘otomobil’ diyelim.
Bu harf çok da önemli değil aslında, isterseniz gelin diğer harf ve rakamların anlamına bir göz atalım….

İlk rakam ‘205’, lastiğin mm. olarak genişliğidir. 205 mm. yani 20,5 cm.

İkinci rakama dikkat! Bu rakam ‘Aspect Ratio’ olarak adlandırılır ve ilkinden farklı olarak mm. veya cm. şeklinde bir uzunluk belirtmez.
Lastik yanak yüksekliğinin yani profilinin lastik genişliğine oranını belirtir ve % olarak ifade edilir.
205/50 boyutunda bir lastikte profil, lastik taban genişliği olan 205mm.’nin %50’si kadar, yani 205 x %50 = 102,5mm.’ dir.

Şimdi en önemli kısma geldik: Hız Değerleri… H, V, Z gibi harflerle ifade edilen bu değer,
astiğin normal şartlar altında uygun bir basınçla ve aşırı yüklenmeden çok uzun süreli olmamak şartıyla ne kadarlık bir hıza dayanıklı olduğunu gösterir.
En sık rastlanılanları şunlardır:

Q (max.160 km/s)
R (max.170 km/s)
S (max.180 km/s)
T (max.190 km/s)
U (max.200 km/s)
H (max.210 km/s)
V (max.240 km/s)
Z (240 üzeri)
W (max.270 km/s)
Y (max.300 km/s)

Genel olarak bir lastiğin hız değeri ne kadar büyük olursa,
yüksek hızlarda oluşan ısınmaya karşı o kadar dayanıklı olacağını söyleyebiliriz.
Özellikle modifiye edilmiş bir otomobilde stabilite, daha başarılı hızlanma, frenleme ve viraj kabiliyeti için bu tip lastik kullanımının şart olduğuna inanıyorum.
Bu sebeptendir ki aile tipi normal bir sedan otomobil için ‘S’ veya ‘T’ tipi lastikler yeterli olabilirken, bir Ferrari fabrikadan ‘Z’ değerinde lastiklerle çıkmaktadır.

Son harf olan ‘R’ stands for ‘Radial’ anlamındadır.

Son rakam, lastiğin üzerine oturduğu jantın inch olarak çapını verir.
Bu örnekte lastik 15inch’ lik bir janta monte edilebilir anlamındadır..

Kaynak: Otomagazin.net

Oto lastik üzeri yazılar

Bir lastikteki son kullanma tarihini bulmak çok kolay, eğer lastiğin yanağını kontrol ederseniz, üzerine damgalanmış 4 haneli bir sayı görürüsünüz, bu sayı üretildiği hafta ve yıla denk gelir, son kullanma tarihi bu tarihten sonra 5 yıldır. (5 yıl en son-sağlıklısı 4 yıldır)

0309 dikdörtgen içindeki rakamlar;
bu lastiğin 2009 yılının 3. haftası üretildiğini gösteriyor, ocak 2009 denebilir, son kullanma tarihide dolayısıyla ocak 2014 olacaktır.

Kaplama ve Son kullanma tarihi geçmiş lastikleri kesinlikle kullanmayın daha fazla patlama riski taşır, trafikkazalarına sebebiyet verebilir. Bu yüzden kullandığımız lastiklerin üretim ve son kullanım tarihlerini kontrol edin.

Benzin istasyonlarında lastik havalarını ayarlarken, cetvele bakıp, 32 psi olması gereken basıncı 24-26 ya kadar düşürüp “uzun yolda sürtünmeden dolayı ısınırlar ve tekrar aynı değere ulaşırlar” düşüncesi sadece kendinizi aldatmış olursunuz.

Lastiğin yanaklarında; o lastik için izin verilen azami basınç değerleri de yazılıdır, bazı lastiklerin azami basıncı 32 PSI iken bazılarının ki 44 PSI olarak ve bazen de 50 PSI olarak belirlenmiştir. Benzin istasoyunundaki cetvelden, lastiğinizin izin verilen azami basınç değerini kontrol edin, lastiklerinizi izin verilen azami değerin birkaç pound altına kadar şişirebilirsiniz ama çok fazla da azami değere yakın olmamalıdır..

Her lastik farklı hava basınçları için tasarlanmışlardır. Lastiğinize ait azami basınç değerini lastiğin yanağındaki janta yakın küçük sayıda görebilirsiniz. mutlaka bu basınç değerlerine uyun.

MAX PRESS ACCEPTABLE
32 PSI 28 PSI
44 PSI 35 PSI
50 PSI 44 PSI

Lastiklerinize yükün miktarına göre hava basıncını ayarlayın, istihap haddinden fazla yük trafik kazalarına sebep olabilir.

Her lastiğin tasarlandığı hız değeri de bir harf ile yük endeksinin yanında belirtilir.

Kimi amatörce, kimi profosyonelce lastik satın alıyor. Bize ölçüleri sorduklarında eski kullandığımız lastiklerin üzerindekileri (ör:195/65/95T gibi) okuyup söyledik, peki ama ne anlama geliyor çoğumuz bilmiyoruz bu sayıların anlamlarını…

“Temperature” yazısından sonraki harfler lastiğinin ısıya dayanıklılığını gösterir. En yüksek ısı dayanıklılığı için A dan başlayarak düşüğe doğru A, B, C diye sıralanırlar.

Lastiğin Çekiş gücü ıslak bir zeminde durabilme yeteneğidir. “Traction A” lastik, ıslak bir yolda sizi diğer diger B ve C ye göre daha iyi durdurur. . Çekiş değeri “AA”, “A”, “B” ve C olarak sıralanır.

Diş değeri 400 sahip bir lastik 200 değerine sahip bir lastikten iki kat uzun ömürlü demektir.
Kaynak: edebiyatdefteri.com

 

Lastik ebat gösterimi

EBAT GÖSTERİMİ

 

Tüm lastikler T&RA ve ETRTO gibi uluslararası örgütler tarafından belirlenen ; jant çapı, dış çap, kesit genişliği gibi parametreler için belirlenen standartlara uymak zorundadır.

1 – (175) Nominal Kesit Genişliği (mm) İlgili janta uygun takılmış ve hava ile şişirilmiş bir lastiğin dıştan dışa yanalşar arasında kalan en geniş mesafenin (kabartma yazılar hariç) mm cinsinden nominal gösterimidir. Ölçülerek bulunan kesit genişliği değeri ile lastiğin üzerinde yazılı olan nominal kesit arasından farklı olabilir.

2 – (70) Kesit Oranı Kesit yüksekliğinin kesit genişliğine yüzde olarak oranıdır. Kesit oranı azaldıkça, lastik kesit (yanak) yüksekliği azalır. (60, 70 serisi gibi…)

3 – (R) Radyal Lastik

4 – (13) Jant Çapı (İnç)

5 – (82) Yük Endeksi Belirtilen hız limitinde lastiğin taşıyacağı maksimum yüktür.

Yük Endeksleri Listesi

6 – (T) Hız Sembolü Araç lastiğinin taşıyabileceği maksimum yükle yapabileceği en yüksek hız limitini belirtir.


(*) Öteki hız endekslerinden farklı olarak ebat markalamasının içinde yer alır. Hız sınırı için ilgili üreticiye danışılmalıdır.

Lastiğin Üretim Tarihi Nerden Okunur? Hangisidir? Neresinde Yazar?

Lastiğin Üretim Tarihi Nerden Okunur Hangisidir neresinde yazar
Lastiğin Üretim Tarihi Nerden Okunur Hangisidir neresinde yazar

1 thought on “Lastik Üzerindeki Yazılar Ne Anlama Gelir? Lastiğin Üretim Tarihi Nerden Okunur? Hangisidir?

  1. İyi günler ben aracımın lastiklerimi yeni aldım şimdi bu yazınızı gördüm eğe lastiğin üzerindeki tarihler eğer 5 yıldan daha fazla ise bu kastikleri değiştire bilme şansım varmı burda marja ve firma ismi vermiyorum. 2 yılda yol yardımım var bu lastiklerden yardımcı olursanız sevinirim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.