Mitsubishi ASX Invite 1.6 MT: Fiyatı, Test Sürüşü, Teknik Özellikleri, Off Road ve Çarpışma Testi Görüntüleri (VİDEO)


Mitsubishi ASX tamamen yeni bir model gibi görünse bile aslında Japon üreticinin RVR adıyla 1991 yılında satışa sunduğu kompakt MPV’nin üçüncü neslini temsil ediyor. Tabii sınıf değiştirerek… Son yılların yükselen trendi Crossover segmentinde Mitsubishi’yi temsil eden model; Nissan Qashqai, Skoda Yeti, Dacia Duster, Volkswagen Tiguan gibi modellerle rekabet ediyor.Kaynak: Arabam.com


Tasarım

Mitsubishi’nin Lancer ile başlayan tasarım dili ASX’de olduğu gibi yerini almış. Agresif bir ön görünüme sahip Lancer büyük radyatör ızgarasıyla saldırıya geçmiş bir köpekbalığı gibi görünüyor. Mercekli farlarında Xenon sistemini kullanmayan ASX’in sis farları gündüz farı olarak görev yapıyor. Tabi bu durum kullanıcısını Türkiye’de sık sık trafik polisleriyle karşı karşıya getirebilir. ASX’in profil görünümünde en çok dikkat çeken, yan sinyal hizasından başlayıp stop grubuna kadar uzana çizgi oluyor. ASX, 16 inçlik jantlarının yerine daha büyük jantlar kullansaydı daha güçlü bir görünüme sahip olurdu.  Aracın heyecan verici ön tasarımına rağmen arka kısmı son derece sade tasarlanmış. Özgün olmayan arka kısımda tamponun ortasına konumlandırılmış arka sis lambası dikkat çekiyor. Mitsubishi ASX 4295 mm’lik uzunluğuyla Nissan Qashqai’den 35 mm, Peugeot 5008’den 70 mm daha kısayken; Skoda Yeti’den 72 mm daha uzun.

İç mekan

Mitsubishi modellerinin genel sadeliğini bu araçta da görüyoruz. Sert plastik malzemelerin kullanıldığı iç mekanda, görünümden çok işlevselliğe önem verilmiş. Deri direksiyon simidinin üzerinden ses sistemi ve hız sabitleyici kontrol edilirken, yol bilgisayarını göstergelerin yanındaki bir düğmeden yapmak can sıkıcı. Basit orta konsolda kullanım zorluğu bulunan eleman bulunmazken ses sisteminin ucuz görüntüsü hoş değil.  Ayrıca vites ve el freni kolunun bu kadar kaba olması da göze çarpan eksiklerden.  ASX’in derine konumlandırılmış göstergelerini çevreleyen yuvarlak plastiklerin montajı sıkı değil ve yandan bakıldığında aradan ışık sızıyor. Bu durum test aracımıza özgü olabilir belki ama aynı kısımdan ses de eksik olmadı. Son olarak aracın cam açma düğmelerinden sadece sürücü camı için olanın aydınlatmalı olması hoşumuza gitmeyen detaylardan.  Arka kısımda yeterli diz mesafesi sunan Mitsubishi ASX, 442 litrelik bagaj hacmiyle Nissan Qashqai’den 32 litre daha fazla yükleme hacmi sunuyor.
Çarpışma Testi -NCAP Crash Test 2011

Motor

Mitsubishi, geliştirdiği ekonomik ve sağlam motorlarıyla haklı bir üne sahip. Japon üreticinin test aracımızda görev yapan motoru, 1.6 litrelik motor hacminden 6000 d/d’de 115 hp güç üretiyor. Aracın maksimum torku 154 Nm ise 4000 d/d’den itibaren sürücünün emrinde oluyor. 1270 kg ağırlığındaki ASX’i zorlanmadan hızlandıran motor sayesinde araç, 0-100 km/s hızlanmasını 11,4 saniyede gerçekleştirirken 183 km/s maksimum hıza ulaşabiliyor. Sarsıntısız bir çalışma karakteri olan motor asıl maharetini yakıt tüketimi disiplininde gösteriyor. Mitsubishi ASX testimiz süresince ortalama 7.4 lt/100km yakıt tüketimine imza attı. Şehir dışında bu değerin 5.5 lt/100km civarına düştüğünü belirtelim.  Bu arada Mitsubishi ASX’de Start&Stop sistemi standart olarak sunuluyor. Sistem kırmızı ışık gibi kısa süreli dur kalk zamanlarında motoru otomatik olarak stop ederek yakıt tüketimini düşürüyor.

Konfor ve yol tutuş


Japon araçlarının en büyük sıkıntılarından biri olan yalıtım problem ASX’de de kendini gösteriyor. Aracın iç mekanına yansıyan ses miktarı rakiplerine oranla daha fazla. Özellikle yol sesi konusunda ASX’in geliştirilmesi lazım. İstanbul’un hava sıcaklığının 2 dereceye düştüğü günlerde teste aldığımız aracın, klima sisteminin ısıtmasının çok başarılı olduğunu da belirtelim.
OFF ROAD TESTİ


Mitsubishi ASX’in orta sertlikteki koltuklarının konfor açısından herhangi bir sıkıntı yaratmadığını ancak orta sertlikteki süspansiyon sisteminin bozuk yollarda çok başarılı olmadığını söylemeliyiz. Tabi süspansiyon sisteminin bu zaafının avantaja dönüştüğü nokta yol tutuşu oluyor. Mitsubishi ASX yüksekliği göz önünde bulunduğunda son derece iyi yol tutuyor ancak yapay hisli direksiyonu ASX’in sürüş zevkini törpülüyor. Hızlı girilen virajlarda önden kayma yaşayan aracın ESP’si tehlikeler büyümeden devreye giriyor ve ASX’in burnunu yola sokuyor.

Yorum-Selim ERKEK

Mitsubishi ASX’in en dikkat çekici noktası başarılı motoru. 1.6 litrelik ünitenin tüketim değerleri dizellerle yarışıyor. Aracın yol tutuşu da sınıfının ortalamalarında ancak ben direksiyon sistemini sevmedim. Hissiz direksiyon kendisini çok geç toparlıyor ve bu durum yeni araçlarda çok sık rastlanılan bir şey değil. Keşke Mitsubishi binek araçlarında EVO tecrübelerinden daha fazla yararlansa. Mitsubishi ülkemizde değeri bilinmeyen markalardan biri… ASX, markanın model gamının genişlemesi açısından başarılı bir araç ancak şu anda satılan fiyatıyla başarılı olması zor. Bu sınıfın açık ara lideri olan Nissan Qashqai’nin baz model fiyatı 45.990 TL iken, Mitsubishi ASX’in 49.000 TL’lik fiyatıyla başarılı satış rakamları yakalaması pek mümkün değil.  Ayrıca yakın gelecek planlarının arasında Mitsubishi’nin dizel motor gibi bir planı yok.

Yorum – Hasan AYTEKİN

En az 10 kez L200 kullanıyorum sandım. Mitsubishi ASX’i İstanbul  Auto Show’da tanıttığında, standın en öne çıkan modeli idi. Orada tasarım ve iç mekanı için ilk izlenimim ASX’in çokta diri bir model olmadığı idi. Ama yanılmışım. ASX’i gün ışığında ilk gördüğüm zaman aracın gayet ciddi çizgileri ve parktaki diğer araçlar arasında duruşu ilk izlenimimi sildi. Gördüğüm bu yepyeni aracı, düzgün ve güçlü hatlar, şık bir ön ve arka görünüş, Mitsubishi yüzü ve iç mekanı olarak tanımlayabilirim. Test aracını yolda kullanırken vitesleri, direksiyon hareketleri ve yolda ilerleyişi  ile ASX’in büyük ağabeyi olarak değerlendirebileceğim L200’e yakınlığı dikkatimi çekti. Mühendislerinin bu aracı, alacağım araç, şehir içine uygun, yüksek (Yani yükselen trend: Crossover) ve Mitsubishi olsun diyenler için yaptığını düşünüyorum. Mitsubishi’nin ASX’e uygun şartlarda daha bol seçenek, donanım getirmesi gerekiyor.
En Güncel Fiyatlar için TIKLAYIN!

Teknik Özellikler
Motor: 1,6
Motor Hacmi: 1590 cc
Silindir Adedi: 4
Maksimum Güç: 115 hp 6000 d/d
Maksimum Tork: 154 Nm 4000 d/d
Performans
0-100 km/s Hızlanma 11,4 s
Maksimum Hız: 183 km/s
Frenler
Ön: Disk
Arka: Disk
Yakıt Türü Benzin
Yakıt Tüketimi
Şehir İçi: 7,5 lt
Şehir Dışı: 4,9 lt
Karma: 5,9 lt
Test: 7,4 lt
Boyutlar
Uzunluk: 4295 mm
Genişlik: 1770 mm
Yükseklik: 1615 mm
Dingil Mesafesi: 2670 mm
Bagaj Hacmi: 442 lt
Yakıt Depo Kapasitesi: 58 lt
Boş Ağırlık: 1270 kg
Lastik Boyutu: 215/65 R16


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.