Nissan Qashqai+2 1.5 dCi Test Özellikleri ve Görüntüleri (Video)

Türkiye’de crossover denildiğinde akla ilk gelen model olan Nissan Qashqai artık daha geniş ailelerin de ilgisini çekiyor. 2007’de tanıştığımız Qashqai, bu yılın başında geçirdiği makyajın ardından çok daha dinamik bir görünüme kavuştu. 

Model gamına eklenen +2 versiyonu daha uzun yapısı sayesinde hem daha fazla bagaj, gerektiğinde de iki kişilik ek koltuk kapasitesi sunuyor. 

Tasarım 

Çekik farları ve kaslı kaputuyla güçlü bir görünümü olan Qashqai, şehir için üretildiğini hiç gizlemiyor. Aracın ön tamponunun binek araçlara benzeyen tasarımı bunun en büyük kanıtı. 18 inçlik jantlarının üzerinde duran Qashqai+2’yi 5 kişilik kardeşinden ayırmak için arka kelebek camına dikkatlice bakmalısınız. Tasarımı hiçbir şekilde sekteye uğratmayan bu uzamayı fark etmek gerçekten güç… Qashqai’nin kaslı ve SUV’leri hatırlatan tasarımı başarısının anahtarını oluşturuyor. Diğer araçlara üstten bakmak isteyenler için Qashqai’nin tasarımı son derece başarılı. 

İç mekan 

Qashqai’nin heybetli dış görünümüne kapılanlar, içeriye bindiklerinde bir miktar hayal kırıklığı yaşayabilirler. İç mekanda kullanılan malzemelerin kalitesi bu segmentteki bir araçta daha iyi olmalıydı. Özellikle basit görünen havalandırma ızgaraları iç mekanın can sıkıcı detaylarından. Orta konsolun en göz alıcı özelliği büyük navigasyon ekranı. Bu ekran ayrıca geri görüş kamerasına da görüntü sağlıyor. Alüminyum görünümlü pedallar ve üç kollu direksiyon iç mekana sportiflik katmış. Direksiyon üzerindeki tuşların fazlalığı ilk başlarda alışkanlık gerektirse de sağladığı kullanım kolaylıklarıyla beğenimizi kazanıyor. Standart Qashqai’nin 410 litrelik bagaj hacmi, +2 versiyonda 40 litre artarak 450 litre olmuş. Aracın diz mesafesinde bir artma söz konusu değil ancak diz mesafesi yeterli. Qashqai+2, bu segmentin diğer iddialı oyuncusu Peugeot 3008’den 17,6 cm daha uzun. Ancak bagaj hacmi konusunda 3008’in hala 62 litrelik üstünlüğü bulunuyor. 

Motor 

Qashqai’nin yüksek satış rakamlarına ulaşmasının en önemli nedeni 1.5 litrelik dCi motoru. 4000 d/dk’da 106hp güç üreten Renault motoru, 2000 d/dk’dan itibaren 240 Nm tork üretiyor. 1511 kg ağırlığındaki Qashqai’yi harekete geçirmekte zorlanmayan motor yakıt tüketim değerlerini gören sürücüsünün yüzünü güldürmeyi başarıyor. Testimiz süresince 100 km’de ortalama 5.8 litre motorin tüketen Qashqai’de yakıt tüketim değerlerini 5 litre civarına düşürmek mümkün. 6 ileri manuel şanzımanıyla 0’dan 100 km/s hıza çıkmak için 13 saniyeye ihtiyaç duyan Qashqai maksimum 174 km/s hıza ulaşabiliyor. 

Konfor ve yol tutuş 

Nissan Qashqai’nin konfor manasında tek eksiği yan desteği iyi olmayan ön koltuklar olduğunu daha önceki test yazılarımızda da belirtmiştik. Qashqai+2’de de tıpkı kısa boylu ikizi gibi yol sesi ve hafif rüzgar sesi rahatsız edici oluyor. 18 inçlik jantlar nedeniyle süspansiyonların sunduğu konfor bir miktar azalıyor ancak kesinlikle çok rahatsız edici değil. 

Yol tutuş konusunda zorlanmadıkça sıkıntı yaratmayan araç ani yapılan manevralarda önden kaymaya başlıyor. Etkin bir şekilde çalışan ESP’nin aracı tekrar yola sokması çok uzun sürmüyor. Qashqai+2’nin standart versiyondan yol tutuş manasında tek eksisi arka kısmının biraz daha fazla zıplaması oluyor. 

Güvenlik 

Nissan Qashqai EuroNcap çarpışma testinden 5 yıldız ile ayrıldı. +2 versiyonun ayrı bir katılımı bulunmuyor.  Qashqai+2’de sürücü, yolcu, yan ve perde hava yastıkları standart olarak sunuluyor. ESP sistemi ise Tekna donanımı satın almak gerekiyor. 

Yorum- Selim ERKEK 
1.5 dCi motorun mucizelerinden en büyüğü Nissan Qashqai. SUV görünümü ve düşük yakıt tüketimi bir araya gelince satış başarısı kaçınılmaz oldu. Japon üreticinin mükemmel kombinasyonu oluşturmasına gerçekten çok az kaldı. Eğer Nissan, 1.5 dCi ünite ile otomatik şanzımanı sunabilseydi şu anda yollarda bolca gördüğümüz Qashqai sayısı katlanırdı. Qashqai+2 sunduğu ek bagaj hacmiyle müşteri toplayacaktır. Arkadaki iki koltuk ise sadece ufak çocukların rahat edebileceği boyutlarda. Aracın yol tutuşu ve konforu ise bu sınıftaki bir araç için yeterince iyi. Test yazısında da belirttiğim gibi Qashqai’de hoşuma gitmeyen tek nokta aracın iç mekanı. İç mekan çok mu kötü? Kesinlikle değil! Sanırım benim bu konuya bu kadar takılmamın asıl nedeni Nissan’dan beklentilerimin artık daha fazla olması. Mükemmel tasarım ve harika bir motorun yanında bir de etkileyici iç mekan demek istiyorum. 

Yorum – Tulu DARICAN 

 

Türkiye pazarı düşünüldüğünde, son birkaç yılın yıldız modeli anketi yapılsa, Nissan Qashqai mutlaka bu listede yer alacaktır. Renault’nun 1.5 litrelik dizel motoruyla aracın ulaştığı satış rakamları gerçekten etkileyici. Aileye yeni katılan Qashqai +2 ise daha fazla iç hacim bekleyenlerin tercihi olabilecek bir model. Genel sürüş karakteri 5 kişilik kardeşiyle benzer olan aracın arka kısmı bir miktar zıplama eğilimli. Aracın bence en başarılı özelliği ekonomik yapısı oluyor. Qashqai +2 ile benzer oturma konumunu ve genişliği sunan 4×4 modellerin yakıt tüketimi ortalaması olarak en iyi 8-9 litrelerde seyrettiğini daha önceki testlerimizden biliyoruz. Ancak Qashqai +2 elde ettiği 5.8 litrelik ortalama ile öne çıkan bir model. Sadece bozuk yollarda ilerlemek için tasarlanan aracın herhangi bir arazi iddiası bulunmuyor. Özellikle de üzerindeki yol lastikleriyle… 

Teknik Özellikler
Motor: 1,5 dCi  
Motor Hacmi: 1461 cc  
Silindir Adedi: 4  
Maksimum Güç: 106 hp 4000 d/d  
Maksimum Tork:  240Nm 2000 d/d  
Performans    
  0-100 km/s Hızlanma 13 s
  Maksimum Hız: 174 km/s
     
Frenler    
  Ön: Disk
  Arka: Disk
     
Yakıt Türü   Dizel
Yakıt Tüketimi    
  Şehir İçi: 6 lt
  Şehir Dışı: 4,8 lt
  Karma: 5,2 lt
  Test: 5,8 lt
     
Boyutlar    
  Uzunluk: 4541 mm
  Genişlik: 1783 mm
  Yükseklik: 1645 mm
  Dingil Mesafesi: 2765 mm
  Bagaj Hacmi: 130/450/1520 lt
  Yakıt Depo Kapasitesi: 65 lt
  Boş Ağırlık: 1511 kg
  Lastik Boyutu: 215/55 R18

Kaynak: http://www.arabam.com/TestDetay.aspx?id=291106&baslik=Nissan Qashqai+2 1.5 dCi Tekna Pack-Kasım 2010

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.