Seat Ibiza Bocanegra 1.4 TSI DSG Test (Video)

İspanyol üretici Seat’ın en çok satan modeli olan Ibiza ateşli versiyonu ile yollarda. Bocanegra, farklı görüntüsü ve 1.4 TSI motorunun homurtularıyla sürücüsünü baştan çıkarmaya çalışıyor. İspanyolcada ‘Siyah ağız’ manasına gelen Bocanegra, azgın bir boğa gibi hedefine ilerliyor. Seat Ibiza Cupra ile tamamen aynı olan araç birkaç görsel değişiklik barındırıyor.


Tasarım

Belçikalı tasarımcı Luc Donckerwolke tarafından tasarlanan araç ‘ok dizayn’ akımından ilham alarak ortaya çıktı. Köşeli hatlarla oluşturulan tasarım aracın her kısmında kendini gösteriyor. Bocanegra’nın ismini aldığı ön kısmı siyah parlak yapısıyla araca farklı bir hava katıyor. Yine siyah zeminli farları Bocanegra’yı modifiye atölyesinden fırlamış gibi gösteriyor. Standart Ibiza’lardan farklı olarak aracın daha fazla hava almasını sağlayan ön panjura sahip Bocanegra’nın arka kısmında da aerodinamiğini iyileştiren tasarım değişiklikleri var. Arka kısmın kontrastını yaratan siyah difüzörün ortasındaki egzoz çıkışı Bocanegra’nın sportif imajını destekliyor. 4052 mm uzunluğa sahip Bocanegra’nın boyu sınıf ortalamalarında.

İç mekan

Bocanegra’ya özel koltuk tasarımıyla sürücüsünü karşılayan aracın iç mekanı oldukça sade. Altı düzleştirilmiş direksiyonun kırmızı dikişleri göze hoş geliyor. Beyaz aydınlatmalı göstergelerde de Bocanegra’nın amblemleri var fakat beyaz zemin kullanılsaymış daha iyi olurdu diye düşünüyoruz. Ibiza’nın iç mekanında da en çok eleştirilen nokta olan orta konsol gerçekten başarısız. Özellikle müzik sisteminin kontrolleri çok kullanışsız… Orta konsolun alt kısmında yer alan eşya gözleri araç içerisinde bırakacağınız ufak eşyalarınız için yeterli alanı sunuyor. DSG şanzımanın hemen önünde ESP, dörtlü flaşörler, arka cam rezistansı, merkezi kilit ve lastik basınç sensörü kontrol butonları yer alıyor. Ibiza Bocanegra’nın bagaj hacmi 292 litre.

Motor

Kaputunun altında Volkswagen’in ödül canavarı motoru TSI’ı bulunduran Bocanegra, 1.4 litrelik motorun en güçlü versiyonlarından birini kullanıyor. Supercharger ve turbo birlikteliğinin sonucunda 6200 d/d’da 180hp güç üreten motor maksimum torku 250 Nm’yi 2000 devirden 4500 d/d’ya kadar verebiliyor. Düşük devirde üretilen yüksek torkun etkisiyle çok başarılı ara hızlanmalara imza atan ünite, Bocanegra’nın dinamik karakterine çok iyi uyum sağlıyor. Bocanegra 0’da 100 km/s hıza 7,2 saniyede ulaşırken 225 km/s maksimum hıza rahatlıkla çıkabiliyor. DSG şanzımanın müthiş birlikteliği sayesinde birçok rakibinden daha hızlı olan aracın yakıt tüketim değerleri de rakiplerinden daha düşük. Şehir dışı yakıt tüketim verisi 5.3 lt/100 km olan Bocanegra’nın test tüketimi 9.3 lt/100 km oldu. Tabi testimiz süresince Bocanegra’nın hiç uslu olmadığını belirtelim.

Konfor ve yol tutuş

Bocanegra’nın misafirlerini saran spor ön koltukları, hızlı kullanımlarda koltuktan kaymanızı engellerken uzun yolculuklarda da yorucu olmuyorlar. Arka kısımda ise işler biraz tersine dönüyor. Sınırlı diz mesafesi nedeniyle arka koltukta oturanlar için uzun mesafeler sıkıntılı olabilir. Ayrıca sert süspansiyonlar da konforu düşüren etkenlerden. Tabi kimsenin Bocanegra’yı satın alırken konfor beklentisi içinde olmadığını biliyoruz. Bu tarz araç düşünen kişilerin ilk beklentisi performans ve yol tutuş. Bocanegra, XDS elektronik kaydırmalı diferansiyeli ve sert süspansiyonlarının yardımıyla normal Ibiza’dan çok daha iyi yol tutuyor. ESP sisteminin desteğiyle yüksek viraj limitleri olan aracı yoldan çıkarmak için zorlamanız gerekli.

Güvenlik
Seat Ibiza’nın EuroNcap çarpışma testinde aldığı 5 yıldızı var. Bocanegra’nın ayrı bir katılımı bulunmuyor.


Yorum – Selim ERKEK

Volkswagen’in mühendislik harikası TSI motoru ve DSG şanzımanı her araçta keyif veriyor. Ancak ateşli hatchbacklerin mücadelesinde başarılı olmanın yolu ne konfordan ne de güçlü motordan geçiyor. Asıl beklenti üstün bir yol tutuşu.  Seat Bocanegra virajlarda önden kaymaya başlıyor ve önden kayma bu tarz araçlarda en son istenen olay. Kışkırtıcı bir motor sesine sahip aracın hızlanma değerleri de çok başarılı. Bu kadar iddialı performans verilerini görünce insan biraz daha dinamik bir sürüş bekliyor. Diğer yandan aracın görüntüsü çok başarılı ve farklı olduğunu haykırıyor. Eğer dikkat çeken ve gaza bastığınız zaman çok iyi ivmelenen bir HB arıyorsanız Ibiza Bocanegra biçilmiş kaftan. Üstelik sakin kullanımda 7 ileri DSG şanzımanın yardımıyla ekonomi yapmak da mümkün.
Yorum – Tulu DARICAN

Seat Ibiza Bocanegra, güçlü bir motora sahip olmanın yeterli olmadığını kanıtlayan modellerden birisi. Önemli olan bu gücü yere iletebilmekte yatıyor. Bocanegra ise bu konuda başarı kaydedemiyor. İlk vitesler çekiş kontrol sisteminin iletilen gücü denetim altına almaya çalışmasıyla geçiyor. Aynı durum viraj çıkışında ani gaza basma durumunda da yaşanıyor. Bu koşullarda önden kayan otomobil özellikle kaygan zeminlerde dikkatli kullanımı gerektiriyor. Ara hızlanmalardaysa DSG şanzıman ve motorun uyumu takdirimi kazandı. Otomobilin viraj performansı da yüksek. Çok zorlandığındaysa yine önden kayma yaşanıyor. İç mekan kalitesinde sınıf standartlarını yakalayan otomobil, sportif eklentileriyle de şık görünüyor.

Yorum – Hasan AYTEKİN

Lokum gibi tatlı ve tehlikeli… Seat tarzını müşterilerine daha küçük boyutlarda Ibiza ile ulaştırıyor.  Bocanegra ile de kaliteyi,  gücü ve tarzı fazla fazla bir araya getirmiş. DSG ‘nin  180 hp’lik  güç  ile buluşması gerçekten iştahımı kabartmıştı. Ama yolda iştah yerini aracı kontrol etmekte zorlanmamla birlikte tehlikeli bir heyecana bıraktı. İlk bakışta etkileyici bulduğum aracın tasarım çizgilerinin yerini kayma uyarıları ile yanan ikaz ışığı aldı. Hala aklımda çok olumlu izlenimler bırakan bu motor ve DSG ikilisi şimdi bile cazip gelmiyor dersem yalan söylemiş olurum. Ama kampanyalı fiyatı ile 47.500 TL’yi bulan araç fiyatı ile de benim ne kadar pahallı zevkim olduğunu da ispat etmiş bulunuyor. Neyse ki bu yüksek fiyatlı Bocanegra’ya nasıl sahip olabilirim rüyasından 38.500 TL’lik Leon 1.4 lt TSI 125 hp uyandırdı.

Teknik Özellikler
Motor: 1.4 lt TSI 180 hp DSG
Motor Hacmi: 1390 cc
Silindir Adedi: 4
Maksimum Güç: 180hp 6200 d/d
Maksimum Tork: 250Nm 2000-4500 d/d
Performans
0-100 km/s Hızlanma 7,2 s
Maksimum Hız: 225 km/s
Frenler
Ön: Disk
Arka: Disk
Yakıt Türü Benzin
Yakıt Tüketimi
Şehir İçi: 8,3 lt
Şehir Dışı: 5,3 lt
Karma: 6,4 lt
Test: 9,3 lt
Boyutlar
Uzunluk: 4061 mm
Genişlik: 1693 mm
Yükseklik: 1420 mm
Dingil Mesafesi: 2469mm
Bagaj Hacmi: 284 lt
Yakıt Depo Kapasitesi: 45 lt
Boş Ağırlık: 1184 kg
Lastik Boyutu: 215/40 R17


Kaynak: http://www.arabam.com/TestDetay.aspx?id=291162&baslik=’En ‘maço’ Ibiza!’-Kasım 2010

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.