“Türk Yıldızlarına” Türk Rakip “Solo Türk”: Güçlendirilmiş F-16 Savaş Uçağı Kullanılıyor (VİDEO)


Türk Hava Kuvvetleri’nin dünyaca ünlü gösteri timi ‘Türk Yıldızları’na bir yenisi daha ekleniyor.

‘Solo Türk’ adı verilen ve çeşitli donanımlarla güçlendirilen F-16 savaş uçağı, tek başına sergileyeceği gösterilerle, Türk Yıldızları gibi nefesleri kesecek.


Hava Kuvvetleri Komutanlığı, kuruluşunun 100.yıldönümünde ‘Solo Türk’ü günışığına çıkaracak. Kuruluş yıldönümü etkinlikleri kapsamında 4.Ana Jet Üs Komutanlığı’nda bugün gerçekleştirilecek olan törende, rengi değişen ve bir takım donanımlarla güçlendirilen bir F-16 C tipi savaş uçağı ilk gösterisi yapacak. Akıncılar’daki etkinliğe Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’de katılacak.

En etkin ve güçlü savaş uçakları arasında yer alan F-16’nın manevra kabiliyeti ve Türk pilotlarının eğitim seviyesini sergileyecek ‘Solo Türk’ adlı tim, etkinlikler kapsamında nefes kesici gösteriler icra edecek. Dünyada çok az sayıda F-16 solo gösteri uçağı bulunurken, Türkiye’de ‘Türk Yıldızları’nın ardından ‘solo’ alanında da dünyada söz sahibi bir duruma gelecek.

Gösteri timindeki uçağın tasarımında siyah, altın sarısı ve gümüş renkleri kullanılırken, timin pilotu ve bakım ekibi özel olarak seçildi. ‘Solo Türk’ sadece ulusal değil, uluslararası etkinlere de katılarak gösterilecek icra edecek. nethabercilik.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.